Haber

CHP, kendisine haksızlık edildiğini öne sürerek intihar eden THY çalışanı Özbay’ın intiharının soruşturulması için Meclis’e önerge verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Türk Hava Yolları (THY) yer hizmetleri çalışanı Ömer Koray Özbay’ın intiharının soruşturulması için Meclis’e Araştırma Önergesi sundu. Ankara Milletvekili Deniz Demir’in hazırladığı önergede, “THY ve iştiraklerinde yaşanan mobbing iddiaları ile personelin yaşadığı diğer sorunların araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi” istendi.

“NİTELİKSİZ RANDEVU İLE KURUMSAL RANDEVU”

Teklife ait Deniz Demir’in hazırladığı önergede şu değerlendirmelere yer verildi: “THY’de son yıllarda kurum içinde yapılan atamalar kamuoyunda büyük tepki gördü. Yine şirket yönetimi AKP’li siyasetçilerden oluşuyor. profesyonel yöneticilerin yerine AKP’ye yakın vakıf ve dernek üyelerinin görevlendirilmesi, çalışanlar arasında büyük rahatsızlık yarattı ve kurum birçok mobbing – liyakat dışı atamalarla gündeme geldi.

“PARLAMENTO SORUŞTURMASI AÇIYORUZ”

Geçen gün THY’nin yer hizmetleri şirketi TGS’de uzun yıllardır görev yapan Ömer Koray Özbay, yaşadığı sıkıntıları ve beceriksizliği fotoğraf çekerek anlatarak intihar etti. Özbay, Tokyo Gar Müdürü SG’nin kuzeni ACG ve arkadaşı BB’yi torpido ile THY’ye yönetici olarak tuttuklarını, bu aşamadan sonra büyük bir mobbinge maruz kaldığını ve kendini öldürme noktasına geldiğini kaydetti. Türk Hava Yolları ve iştiraklerindeki mobbing iddialarının araştırılması, çalışanın yaşadığı diğer sorunların araştırılması ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. maddesi ve 104. maddesi gereğince Meclis Soruşturması açılmasını istiyoruz. ve Tüzüğün 105’i.”

NE OLDU?

Türk Hava Yolları’nın (THY) yer hizmetleri şirketi Turkish Ground Services’te (TGS) uzun yıllar görev yapan Ömer Koray Özbay’ın paylaştığı video sosyal medyada gündem oldu. THY’de uzun yıllar zulüm ve haksızlıklar gördüğünü videoda anlatan Özbay’ın ardından, haberler alınamadı. Videoyla birlikte 4 sayfalık yazılı bir not paylaşan Özbay’ın intihar ettiği ortaya çıktı.

THY DUYURU YAPTI

THY Basın Bürosu, çalışmak için gittiği Japonya’da intihar eden eski çalışanı Ömer Koray Özbay hakkındaki iddialara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Ortaklığımızın iştiraklerinden TGS (Türk Yer Hizmetleri)’nde internet ve sosyal medya kanallarında görev yapan ve Mart 2019’da kendi isteğiyle istifa eden Ömer Koray Özbay hakkında yapılan tez ve paylaşımlar ilgili birimlerce incelenmektedir. Şirketimizin sorumluluğundadır ve bu konu titizlikle takip edilmektedir.” söylendi.

camoluk-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu